Uluslararası ALS/MND Alliance, Covid19 Aşı Önceliği Çağrısında Bulundu

Uluslararası ALS/MND Alliance, Covid19 Aşı Önceliği Çağrısında Bulundu

ULUSLARARASI ALS / MND DERNEKLERİ BİRLİĞİ

2021

Uluslararası ALS / MND Dernekler Birliği, Amyotrofik Lateral Skleroz veya Motor Nöron Hastalığı (ALS / MND) olan kişilerin COVID-19 aşısına mümkün olan en erken aşamada ulaşmaları ve bakım verenlerin ön saflarda sağlık hizmeti çalışanları olarak kabul edilmesini sağlamak istemektedir. Dolayısıyla bakım verenlerin de aşı olmaya hak kazanır.

Uluslararası ALS / MND Dernekler Birliği, ALS ile yaşayan insanlar ve bakım verenlerin yaşadığı deneyimlerle ilgili olarak   bilgilendirilen küresel bir ALS / MND dernekleri ağıdır. Üyeleri için yöntemler geliştirir ve dış paydaşlarla bağlantı kurar

Motor Nöron Hastalığı (MND), kasları kontrol eden sinir hücrelerinin (nöronlar) dejenerasyona uğrayarak öldüğü bir grup hastalığa verilen isimdir.

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Progressive Muscular Atrophy (PMA), Progressive Bulbar Palsy (PBP) ve Primer Lateral Skleroz (PLS) motor nöron hastalığının alt türleridir.

 

MND Birleşik Krallık, Avustralya ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde yaygın olarak kullanılan jenerik bir terim olmasına rağmen, ALS Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Güney Amerika'da daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

ALS'li insanlar, doğal olarak COVID-19'a yakalanma ve ölme riski en yüksek popülasyonlar arasındadır.

CDC web sitesi, COVID-19'dan ciddi hastalık riski artmış olabilecek belirli nörolojik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler listesinde ALS'yi hastalığına da yer vermiştir.

Amyotrofik Lateral Skleroz veya Motor Nöron Hastalığı ile yaşayan insanların, genellikle solunum ve akciğer fonksiyonları, hastalığın doğası gereği bozulmaktadır. Bu nedenle, yaşlarına bakılmaksızın Covid-19 riski altındadır.

Bakım verenler, ALS'li kişiler için günlük yaşamın tüm aktivitelerinde temel destek sağlar ve tıbbi personel ile bağlantı sağlar. 

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, "önceden tıbbi sorunları olan insanlar, virüsle hastalanmaya karşı daha savunmasız görünüyor."

Bu pandeminin ALS / MND'li insanlar için önemli etkileri olduğuna inanıyoruz ve dünya çapında hükümetleri bu konuda aktif olmaya çağırıyoruz.

Amyotrofik Lateral Skleroz veya Motor Nöron Hastalığı (ALS / MND) olan kişilerin COVID-19 aşısını mümkün olan en erken aşamada ulaşmalarını sağlamaya çağırıyoruz. Bakım verenlerin de aynı öncelikli grupta tanınmasını ve aşıya ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz

Son olarak, aşı olmak için evlerini terk edemeyecek kişileri aşılamanın yollarını geliştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Saygılarımla

Calaneet Balas, Başkan

International Alliance of ALS MND Associations

 

Çağrı dosyası: 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

07 Mayýs 2021 Şeyma Kurşun

İyi günler, benim babamda 2 senedir als hastası. Bilenler bilir ki çok zorlu bir süreç, Allah öncellikle bir an önce şifasını versin. Babamın hastalığı 2 senede çok hızlı ilerledi, kullandığı ilaçın hiçbir faydası yok.. Ellerini kollarını ve belden Aşağısını kullanamıyor, solunum desteği almasıda şart artık. Bu hastalıkla alakalı malzemelere çok ihtiyacımız var. Lütfen sesimi duyun bize Bi şekilde yardım edin.

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Murat Biçer

The social medwork. Ben biraz araştırdım bu isimde bir kuruluş varmış, als ilacını getirten fakat fiyatları çok yüksek. Gerçekten gelirmi bilmiyorum bu paraları bulmaya çalışsak. Bu konuda deneyimi olan varsa yazsın lütfen. 532 171 3968

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Murat biçer

Mrb. Öncelikle herkeze geçmiş olsun dilekelerimi sunuyorum. Acil şifalar. Biz de ablamızda yakalandık sanırım bu hastalığa. Falat bir hastane birşey yok diye bizi evimize yolladı, daha sonra prof dok olan bir hocamıza başvurduk ve Als teşhisi koydu. Bilgiye ihtiyacımız var, süreç nedir nasıl işler. Daha başında gibiyiz ama nasıl devam eder. Sgk hangi konularda bizi destekler. Bize de bilgi aktarıp yardımcı olursanız çok sevinirim. Dönüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Ali Ercan

Rilutek als ilacını nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Hanife balkan

merhaba .eşime bugün teşhis konuldu.ne yapacağımı araştırırken Bu siteyi buldum..kim nasıl Bir yol izliyor Bu hastalıkta o yüzden dahil olmak istiyorum.simdiden teşekkür ederim

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Seçil Poyraz

Babama ALS teşhisi koyuldu. Mart ayında bacak seğirmeleriyle başladı covid dönemi olduğu için tedavi göremedi ve 5 ay sonra ALS teşhisi koyuldu. Süreci çok hızlı ilerliyor. Önce bir bacağı ile başladı ama 7 ay içinde iki bacağı iki kolu ince motor becerileri kaybı ve konuşma kekemeliği başladı. Konuşmasını ve solunumunu kaybetmesinden korkuyoruz. Solunum cihazı desteği ve göz bilgisayarı temini için yardım bekliyoruz.

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Ali Tokdemir

Bendede 2 3 sefer kullanılmış göz cihazı var almak isteyenler 5435265890

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Abdullah Aykut işler

Yaklaşık 1 yıl önce polinörapati teşhisi kondu sağ ayakta başladı sol ayağa da geçti şu an yürüyemiyoruz.geçen hata başka bir doktor alt motor nöron teşhisi koydu.ne yapmam gerekiyor çaresizim.

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 Ahmet ok

Als hastamız var

makaleyi göster
07 Mayýs 2021 fikrettin koçak

annem 2 senedir als hastası ve şu anda trakeostonomi var boğazında öyle nefes alıyor burnundan besleniyor bunun bi çaresi yokmu? yardımcı olur musunuz

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı