Tekzip

Tekzip

7 Aralık 2018

7 Aralık 2018 tarihinde akşam Show TV ana haber programında ALS hastası.......  hakkında yapılan haberde aşağıdaki konularda yanlış, yanıltıcı bilgi verilmiştir.

* Bir gece yürüyemedi: ALS hastalığı nedeni bilinmeyen, henüz tedavisi olmayan bir motor nöron hastalığı türüdür. Hastalık birden başlamaz, yavaş yavaş ilerleyici kas güçsüzlüğü ile kendini belli eder.  Bu nedenle haberde söz edilen "bir gecede yürüyemedi" ifadesi yanlıştır.

* Kök hücre tedavisi: ALS hastalığın bugün dünyada bilinen bir tedavisi yoktur. Rilusole içeren glutamat antagonisti bir ilaç FDA onayı almış olan tek ilaçtır. Hastalığı tedavi etmez ancak ilerlemesini yavaşlattığı iddia edilmektedir. 2017 yılında Japonya'da uygulanan ve Faz-III aşamasında insani kullanım hakkı nedeniyle FDA tarafından onaylanan Edaravone ilacı ise henüz rutin uygulamaya girmemiştir. Türkiye'de SGK kapsamında değildir. Etkinliği henüz bilinmemektedir.

ALS hastalığında Kök hücre çalışmaları ise Klinik olarak Faz-III aşamasındadır. Amerika ve Kanada'da merkezlerde deneysel olarak uygulanmaktadır. ALS hastalığı için kök hücre tedavisi konusunda ülkemizde henüz deneysel bir çalışma veya rutin uygulama yoktur.

Haberde söz edilen 500.000 tl ile hastanın sağlığına kavuşacağı ibaresi tamamen yanlış, yanıltıcı ve hastalarımızı umut tacirlerine yönlendirebilecek içeriktedir.

Kamuoyuna duyurulur. 

ALS-MNH Derneği

www.als.org.tr

 

Ek 1: Türk Nöroloji Derneği'nin ALS hastalığında kök hücre uygulaması konusunda açıklaması

https://www.noroloji.org.tr/haber/428/basin-aciklamasi-turk-noroloji-dernegi-noromuskuler-hastaliklar-calisma-grubu-n

 

 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

20 Mayýs 2019 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 Kadir olgac

Hande hanima nasil ulasabilirim?Acil kendi dali hakkinda bir sorum olacakti da en azindan e ma il adresi bile olur.lutfen yardimci olun

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 Damla kapar

Mrh. Babamın bir süredir kolunda güç kaybı uyuşma gibi şikayetleri vardı kendisi siroz ve kronik hasta zaten sürekli kontrol ediliyor ilaç tedavisi görüyor kolu artık tamamen işlevini yitirdi bir süredir de araştırılıyordu en sonunda motor nöron hastası denildi tekrar araştırıldı bu sefer hastanede yattı ve dün kesinleşti ama omurilik temiz çıktı yutakta herhangi bi sorunu yok zamanla tüm vücudu etkilenecek mi ne bileyim omurilik temiz ya bi umut işte

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 Enes AKBEN

Rabbim bütün hastalarımıza şifa versin. ALS hastalığını bilirim bende anneannemi kaybettim. Dert verip derman aratma rabbim.

makaleyi göster
20 Mayýs 2019 Ahmet Volkan ÇATAL

Ilacın SGK kapsamına alınması ile ilgili bir geliş me var mı?

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı