Rilutek İlacı Eczanelerde Bulunmuyor

Rilutek İlacı Eczanelerde Bulunmuyor

8 Nisan 2019 

Rilutek (Riluzol) hakkında 

Son günlerde  derneğimize gelen yoğun sorular üzerine yaptığımız görüşmelerde piyasada Rilutek ilacının temini konusunda sıkıntı olduğu anlaşılmıştır. 

İlacın üreticisi ve ruhsat sahibi Sanofi firması henüz resmî bir açıklama yapmadı. Sağlık bakanlığı ilaç eczacılık kurumu  ile yapılan yazışmada aşağıdaki yanıt alınmıştır. 

Hastalarımıza ve kamuoyuna duyurulur. 

* İlaç Tüketici Sorunları Birimi açıklama: 7 Nisan 2019 

Sayın İlgili,

TİTCK başvurunuz incelenmiştir. 

"Rilutek" isimli ilacın ruhsat sahibi firma yetkilisi ile 01/04/2019 tarihinde yapılan görüşmede ilgili ilacın kalite problemleri nedeni ile ithalatının yapılamadığı ve dağıtımının yapılamadığı bilgisi alınmıştır. Bir sonraki dağıtımın ne zaman olacağı ile ilgili net bilgi alınamamıştır.

Sağlık Bakanlığı

İlaç Tüketici Sorunları Birimi

****

Rilutek Nedir?  

1994 yılında ilk kez yine bir fransız firması, bir kimyasal iletici (Nörotransmiter) olan glutamat maddesinin ALS hastalarında sinir hücrelerini aşırı uyardığını ve bir anlamda toksik etkisi olduğunu keşfetti. Bu teori üzerine kurulmuş bir ilaç geliştirdi. Biriken Glutamat maddesinin karşıtı (antagonisti) olarak etki gösterecek "Riluzole" etken maddesini içeren Rilutek ilacını piyasaya verdi. FDA tarafından onaylanan ilk ALS ilacı artık tüm dünyada ALS hastalarına verilmeye başlandı.

Hekimler, çok zorlu ilaç geliştirme aşamalarından geçen ve FDA tarafından onaylanan ilacı reçete etmeye başladılar.

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

25 Nisan 2019 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
25 Nisan 2019 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
25 Nisan 2019 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
25 Nisan 2019 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
25 Nisan 2019 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
25 Nisan 2019 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
25 Nisan 2019 Kadir olgac

Hande hanima nasil ulasabilirim?Acil kendi dali hakkinda bir sorum olacakti da en azindan e ma il adresi bile olur.lutfen yardimci olun

makaleyi göster
25 Nisan 2019 Damla kapar

Mrh. Babamın bir süredir kolunda güç kaybı uyuşma gibi şikayetleri vardı kendisi siroz ve kronik hasta zaten sürekli kontrol ediliyor ilaç tedavisi görüyor kolu artık tamamen işlevini yitirdi bir süredir de araştırılıyordu en sonunda motor nöron hastası denildi tekrar araştırıldı bu sefer hastanede yattı ve dün kesinleşti ama omurilik temiz çıktı yutakta herhangi bi sorunu yok zamanla tüm vücudu etkilenecek mi ne bileyim omurilik temiz ya bi umut işte

makaleyi göster
25 Nisan 2019 Enes AKBEN

Rabbim bütün hastalarımıza şifa versin. ALS hastalığını bilirim bende anneannemi kaybettim. Dert verip derman aratma rabbim.

makaleyi göster
25 Nisan 2019 Ahmet Volkan ÇATAL

Ilacın SGK kapsamına alınması ile ilgili bir geliş me var mı?

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı