Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı (NDAL)

Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı  (NDAL)

Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı: NDAL

2005 yılında kurulan NDAL, Türkiye'de bir devlet üniversitesi ile özel bir vakıf arasında sağlık bilimleri alanında bir ortak girişim, bir kamu-özel ortaklığının ilk örneğidir. Prestijli Kıraç Vakfı,  Türkiye'deki sinir bilimlerinin  gelişmesinde öncülük ediyor ve  NDAL laboratuvarının nörodejeneratif hastalık biyolojisinde mükemmeliyet merkezi olma çabalarına katkıda bulunuyor. NDAL, Kıraç fonunun yanı sıra Boğaziçi Üniversitesi Araştırma Fonları, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Türkiye Devlet Planlama Dairesi (TUBİTAK ve DPT) tarafından desteklenmektedir. Boğaziçi Üniversitesi ve NDAL, genetik ve karmaşık bozuklukların analizi ve teşhisinde moleküler teknolojilerin kurulması ve başarılı bir şekilde uygulanması için sadece Türkiye genelinde değil, uluslararası platformlarda da önde gelen akademik merkezler olarak kabul edilmektedir. Halen devam etmekte olan araştırmaların genel teması, motor nöron hastalıkları,  ALS ve ilgili bozukluklarla ilgili biyolojiye odaklanmıştır; Nihai tedavi geliştirme hedefi ile nörodejenerasyona yol açan mekanizmaları anlamayı amaçlamaktadır. NDAL, nöronal ölüm, nöron rejenerasyonu ve beyin plastisitesinin altında yatan hücresel mekanizmaları ortaya çıkarmayı amaçlayan çok merkezli projeler de dahil olmak üzere çeşitli ulusal ve uluslararası işbirliklerinde yer almaktadır. NDAL tarafından temsil edilen Boğaziçi Üniversitesi ile Brown Üniversitesi Nörobilim Bölümü arasında bilimsel işbirliği protokolleri imzalandı. NDAL'ın diğer önemli işbirliği ortakları Harvard Üniversitesi ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Okulları'dır. Profs. UMass'tan Robert H. Brown ve Harvard'dan Jeffrey D. Macklis, NDAL'ın bilimsel danışmanlarıdır. Bu işbirlikleri Türkiye'de nörobiyolojik bilimi geliştirmeyi ve özellikle nörodejeneratif hastalık mekanizmaları üzerine araştırmaları desteklemeyi amaçlamaktadır.

NDAL, Haziran 2018'de Boğaziçi Üniversitesi'nden Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne taşındı. NDAL'ın Tıp Fakültesine geçişi çığır açan bir öneme sahiptir, çünkü laboratuvar ve klinisyenler arasında sıkı bir işbirliği hiçbir zaman şimdiki kadar önemli olmamıştır

Bugün çok sayıda nörodejeneratif hastalık örnekleri ve hasta verileri, uluslararası işbirlikleri ve büyük ölçekli projeleri ile NDAL, profesyonel bir klinik ortamda olmayı hak ediyor. Türk eğitim sisteminde yükselen bir yıldız olan Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye'nin en iyi öğrencilerini cezbetmektedir. Yakın zamanda kurulan Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi, KUTTAM ve genç ve dinamik Nöroloji Bölümü ile Üniversite, NDAL'ın sürdürülebilirliğinin daha da büyümesi ve gelişmesi için büyük bir fırsattır. NDAL’ın Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki yeni konumunun, NDAL ruhuyla birlikte laboratuvarı nörodejeneratif hastalıklara yol açan mekanizmaların anlaşılması ve aydınlatılmasında önemli bir rol oynama çabalarını daha da genişleteceğine yürekten inanıyoruz.

Davutpaşa Caddesi No:4 34010 Topkapı, İstanbul
Koç Üniversitesi Hastanesi/KUTTAM Kat:5 NDAL

E-mail: iyildizaydin@ku.edu.trsdagdevirendigin@ku.edu.tr

Phone: 0 850 250 82 50 - (2695) 

http://www.alsturkiye.org/

 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

14 Nisan 2021 Şeyma Kurşun

İyi günler, benim babamda 2 senedir als hastası. Bilenler bilir ki çok zorlu bir süreç, Allah öncellikle bir an önce şifasını versin. Babamın hastalığı 2 senede çok hızlı ilerledi, kullandığı ilaçın hiçbir faydası yok.. Ellerini kollarını ve belden Aşağısını kullanamıyor, solunum desteği almasıda şart artık. Bu hastalıkla alakalı malzemelere çok ihtiyacımız var. Lütfen sesimi duyun bize Bi şekilde yardım edin.

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Murat Biçer

The social medwork. Ben biraz araştırdım bu isimde bir kuruluş varmış, als ilacını getirten fakat fiyatları çok yüksek. Gerçekten gelirmi bilmiyorum bu paraları bulmaya çalışsak. Bu konuda deneyimi olan varsa yazsın lütfen. 532 171 3968

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Murat biçer

Mrb. Öncelikle herkeze geçmiş olsun dilekelerimi sunuyorum. Acil şifalar. Biz de ablamızda yakalandık sanırım bu hastalığa. Falat bir hastane birşey yok diye bizi evimize yolladı, daha sonra prof dok olan bir hocamıza başvurduk ve Als teşhisi koydu. Bilgiye ihtiyacımız var, süreç nedir nasıl işler. Daha başında gibiyiz ama nasıl devam eder. Sgk hangi konularda bizi destekler. Bize de bilgi aktarıp yardımcı olursanız çok sevinirim. Dönüşlerinizi bekliyorum teşekkürler.

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Ali Ercan

Rilutek als ilacını nasıl bulabilirim? Yardımcı olursanız memnun olurum.

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Hanife balkan

merhaba .eşime bugün teşhis konuldu.ne yapacağımı araştırırken Bu siteyi buldum..kim nasıl Bir yol izliyor Bu hastalıkta o yüzden dahil olmak istiyorum.simdiden teşekkür ederim

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Seçil Poyraz

Babama ALS teşhisi koyuldu. Mart ayında bacak seğirmeleriyle başladı covid dönemi olduğu için tedavi göremedi ve 5 ay sonra ALS teşhisi koyuldu. Süreci çok hızlı ilerliyor. Önce bir bacağı ile başladı ama 7 ay içinde iki bacağı iki kolu ince motor becerileri kaybı ve konuşma kekemeliği başladı. Konuşmasını ve solunumunu kaybetmesinden korkuyoruz. Solunum cihazı desteği ve göz bilgisayarı temini için yardım bekliyoruz.

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Ali Tokdemir

Bendede 2 3 sefer kullanılmış göz cihazı var almak isteyenler 5435265890

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Abdullah Aykut işler

Yaklaşık 1 yıl önce polinörapati teşhisi kondu sağ ayakta başladı sol ayağa da geçti şu an yürüyemiyoruz.geçen hata başka bir doktor alt motor nöron teşhisi koydu.ne yapmam gerekiyor çaresizim.

makaleyi göster
14 Nisan 2021 Ahmet ok

Als hastamız var

makaleyi göster
14 Nisan 2021 fikrettin koçak

annem 2 senedir als hastası ve şu anda trakeostonomi var boğazında öyle nefes alıyor burnundan besleniyor bunun bi çaresi yokmu? yardımcı olur musunuz

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı