“İsmail’in varlığına şükrediyorum”

“İsmail’in varlığına şükrediyorum”

12 Şubat 2017

İlk görüşte aşkla başlıyor Adalet Gökçek ve eski futbolcu İsmail Gökçek'in hikayesi. 12 yıllık mutlu evliliğin ardından, İsmail Gökçek'e ALS hastalığı tanısı konuyor. Yıllar içinde ilerleyen sinir sistemi hastalığı, sonunda İsmail beyin tüm hareket kabiliyetini yitirmesine sebep oluyor. Şu an tekerlekli sandalyede, insanlarla sadece gözleriyle iletişim kurabiliyor. Ne elini kıpırdatabiliyor ne ayağını. Taktığı çipli bir gözlük sayesinde başını oynatarak, bilgisayar ekranından söylemek istediklerini yazıyor. Sonra da sistem yazdıklarını seslendiriyor. Mideye takılı bir cihaz aracılığıyla besleniyor ve trake sayesinde nefes alıyor. Minyon bir kadın olan Adalet hanımın İsmail beyi tek başına kucaklayıp sandalyesinden kaldırabilmesine herkes hayret ediyor. Adalet Gökçek, bu durumu "Sevgi her şeyin üstüesinden gelir" diye özetlerken İsmail bey, bir an olsun onu yalnız bırakmayan eşine "Tüm uzuvlarım beni terk ettiğinde elim ayağım oldun. Seni karşıma çıkardığı için Allah' şükrediyorum" diyor... Biz de aşkın en güzel temsilcileriyle ALS-MNH Derneği'nde buluşuyoruz, aşka dair hakiki bir sohbet için...

İsmail beyle ilk nasıl tanıştınız?
Adalat Gökçek: Ben ailemle Gebze'de yaşıyordum. Liseye giderken, İsmailler Karabük'ten bizim mahallemize taşındı. İsmail'in kız kardeşi de benim okuluma kaydoldu ve Ece'yle tanıştık. Bir gün Ece'ye gittiğimde gördüm İsmail'i. İlk bakışta aşk derler ya hani, gerçekten öyleydi.
İsmail Gökçek: Yeni bir şehirdi Gebze bizim için ve kimseyi tanımıyorduk. Yeni taşındığımız için evde ufak tefek tamir işleri yapıyordum. Salona üç kız girdi. Hafifçe başımı kaldırıp "Hoşgeldiniz" dedim. O an gözüme çok güzel bir kız çarptı. İlk hoşlanmam böyle oldu. Sonraki her görüşmemiz sevgimi artırdı. Aileme Karabük'ten taşınmak için çok baskı yapmıştım. Kaderime gelmişim meğer Gebze'ye. Adalet'imi bulmaya.
Ya sonra?
Adalet G.: İsmail askere gitti o dönem. Askerden geldikten sonra görüşmeye başladık ve evlilik teklifi etti bana.
"Evlilik teklifi çok komikti"
Nasıl etti?
Adalet G.: Çok zorlandı. Birgün kurs çıkışı  yanıma geldi. Bir şeyler söylemeye çalışıyor ama zorlanıyordu. Ben de ona "İsmail, ben senin ne demek istediğini biliyorum ama senden duymak istiyorum" dedim. "Benimle evlenir misin?" diye sordu. Bir sene kendi aramızda sözlü kaldık ama sonra babam vermedi beni.
Aa, futbolcu diye mi?
Adalet G.: Evet, o zamanlar öyleydi. Babam da istemedi. "Futbolcuya kız verilmez" dedi. Sonra amcamlar babamı ikna ettiler.


Kaç yılında evlendiniz?
Adalet G.: 1987'de evlendik. Tam 30 yıl oldu, çok çabuk geldi geçti. 30 yıl boyunca hep sevdik birbirimizi. İsmail çok iyi bir baba, çok iyi bir eş, çok iyi bir dost. Birbirimizi hâlâ deli gibi seviyoruz.
Evlendikten sonra Trabzonspor'a transfer oldu o halde...
Adalet G.: Evet, arada Bakırköyspor'da oynadı. Bakırköyspor - Trabzonspor maçında görüp transfer ettiler İsmail'i. O maç günü ben doğum yaptım. İsmail maçta olduğu için  yalnız doğum yaptım. Ben 21 yaşındaydım, İsmail 25. 1990'da da Trabzon'da ikinci oğlumuz doğdu.

Nasıldı futbolcu eşi olmak?

Adalet G.: Hem çok güzel hem zorlukları var. Futbolcu eşi olunca herkesin ilgi alakası oluyor. Deplasmanlara, kamplara gittiğinde özlüyorsunuz. İsmail'i özleyerek geçti benim evliliğim ama o özlem aşkınızı diri tutuyor.

ALS hastalığıyla ne zaman karşılaştınız?
1999'da. Düşününce şimdi, zor günlerdi.
12 yıllık evlilik, iki çocuk, güzel bir hayat derken eşinizin ALS olduğunu öğreniyorsunuz. Kabullenmesi zor olmuştur.
Adalet G.: Futbolculuk döneminde yaşam kalitemiz daha yüksek olduğu için müreffeh bir hayatımız vardı, her yere gidebiliyorduk. Çocuklarımızla gezdik, dolaştık. Prensesler gibi yaşıyordum. Sonra hastalığını öğrendik ve hayatım 180 derece döndü. Birden tepetaklak oldu her şey. Küçük oğlum 8, büyük oğlum 11 yaşındaydı. Tarif edemeyeceğim kadar zor günlerdi. İsmail çok çabuk kabullenmişti ama ben zorlandım, iki sene sürdü. Camiada hemen duyuldu, arıyorlardı, "Yok öyle bir şey" diyordum. Uzun zaman inkar etmiştim.

Korkularınız olmuştur muhakkak...
Adalet G.: Çok korkmuştum, "Ben bakamam" demiştim. "Benden kaynaklı bir şey olur ve ölürse ben ne yaparım" demiştim. Çok ağır bir sorumluluktu. Çok ağladım. O psikolojiyi yenmem çok zor oldu. Ancak iş başa düşünce yapamayacağınız hiçbir şey yok. Sevdiğim insanın hayat kalitesini yükseltmek ve onu en iyi şekilde yaşatmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Bu gibi hastalıklar çıkınca eşinden, evinden vazgeçen insanlar görüyoruz. Sizinki büyük aşk ve sadakat...
Adalet G.: Bir gün aklımdan öyle bir şey geçirmedim. Onun yerinde ben de olabilirdim.
İsmail bey de aynısını yapar mıydı?
Adalet G.: Kesinlikle. Çok iyi bakardı. Tabii ki çalışacaktı, bir kadın tutardı ama onun üstüne atmaz, denetlerdi. Bundan çok eminim.
"Birbirimize hâlâ aşığız"

Sevgi her şeyin üstesinden geliyor...
Adalet G.: Kesinlikle, sevgi gerçekten her şeyin üstesinden geliyor. Ben her zaman söylerim, yeter ki İsmail yanımızda olsun, ne yaşadığımızın bir önemi yok. Her Sabah çok şükür biz bir aileyiz diye uyanıyorum. Her sabah kalkıp ona dokunabildiğim için şükrediyorum. Biz birbirimize hâlâ çok aşığız.
İsmail G.: Size şimdi sevginin gücünü ve sevgiyle bakan bir çift gözün benim yaşama tutunmamı nasıl sağladığını anlatacağım. Hastalık teşhisi konulduktan sonra beni nelerin beklediğini çok iyi biliyordum. Rahmetli arkadaşım Sedat önümde bir örnekti. Ben de hayata hep dolu dolu bakardım ama düşünün hayatınızı en iyi şekilde yaşarken, ailenizin geçimini sağlarken ve koruyup kollarken birden tamamen başkasına bağımlı hale geliyorsunuz. Tüm uzuvlarınız zamanla sizi terk ediyor ve onların yerini en yakınınız, eşiniz doldurmaya çalışıyor. Sevgili eşim Adalet, bugüne kadar her türlü zorluğa karşı gelerek ayağım elim olduğun için, bunları yaparken bir gün bile olsa suratını asmayarak içinde olduğum durumu kabullenmeme yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Allah'a şükrediyorum seni karşıma çıkardığı için.
"Bizim evimizde hasta yok, hastalık var"

Neden bizi buldu bu hastalık diyor muydunuz?
Adalet G.: Sevdiğim insana İsmail'e yakıştıramıyordum.
İsmail G.: Herkes bize baktığı için dışarı gitmek istemiyordu o zamanlar. Restorana gidince beni o yediriyordu. Rahatsız oluyordu bakışlardan. Ben de ona "Sevdiğim kadının elinden yemek yiyorum, bundan güzel bir şey olabilir mi? Ben çok mutluyum" diyordum.

İsmail bey de bir hasta olarak hayata pozitif yaklaşmaya devam etmiş.
Adalet G.: Evet, hiç olumsuz tavırları olmadı. Biz ALS ile çocuklarımızı okuttuk, askere gönderdik. Yemin törenine bile gittik. Şimdi hayalimiz torun sevmek. İsmail'in sadece hareket kabiliyeti yok. Biz onu ALS'li hasta olarak bile görmüyoruz artık. Evimizde hasta yok, hastalık var.
"En büyük şiddetin dilde olduğuna inanırım"

Romantik midir İsmail bey?
Adalet G.: Romantiktir ama çok ifade edemez. Özel günleri asla unutmaz; çiçeğini, hediyesini alır mutlaka. Ben de unutmam ama o unutursa başının etini yerim.
İsmail G.: Ben sevgimi söyleyemem ama hareketlerimle belli ederim.
Uzun ömürlü evliliğin sırrı nedir? Bizimle paylaşır mısınız?
İsmail G.: 30 yıllık evliliğimiz boyunca iki şeye dikkat ettik. Birincisi iki aileyi de işlerimize karıştırmamak, ikincisi tartışmalarımızda geri dönülmez noktaya gelmemek. Ben çok sinirlendiğim zaman hemen evden çıkar, biraz sakinleştikten sonra geri gelirdim. En büyük şiddetin dilde olduğuna inanırım.
Tartışmalar evliliğin tuzu biberi derler.
Adalet G.: Elbette canım. Biz hâlâ tartışıyoruz. Ben ona söyleniyorum, o bilgisayardan yazarak bana cevap veriyor.

Birlikte neler yaparsınız?
Adalet G.: Biz geç yatıyoruz. Geceleri birlikte film keyfimiz var. Bizi keyiflendirecek şeyler seyretmeyi seviyoruz. Yazları tatillere gidiyoruz. Gün içinde de arabamıza atlayıp her yere gidiyoruz. Derneğe geliyoruz her gün zaten. Maraton koşusuna katıldık bu yıl. Ben İsmail'in hem şoförü hem arkadaşı hem eşiyim. Hani bir Reklam vardı, küçük bir çocuk "Annem hem doktor hem ayakkabı bağlayıcı" diye mesleğini sıralıyordu. Durumumuz aynen öyle, beraber her şeyiz

 

Kaynak: Milliyet Gazetesi 

 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

29 Mart 2017 Nilay Ertürk

Eniştem yaklaşık 2 yıldır ALS hastası PEG le besleniyor ve 1 hafta önce Trakeostomi ameliyatı oldu. Ancak yatma kaynaklı vücudu çok ağrıyor. Hastaneden çıkmadan önce bu hastamızı rahat ettirecek ve ağrılarını azaltacak hasta yatağı ve havalı yatak almak istiyoruz. Bunun için nasıl bir hasta yatağı ve havalı yatak tavsiye edersiniz. Eğer alabileceğimiz iyi bir firma ismi var ise bildirirseniz çok seviniriz. Şimdiden çok teşekkürler.

makaleyi göster
29 Mart 2017 aylin yücel

öncelikle bu hsatalığı yaşayan hasta ve yakınlarına büyük sabır diliyorum..babama 1 ay önce motor nöron teşhisi konuldu.sizden ricam iyi bir doktor önerisi..şimdiden teşekkürler..

makaleyi göster
29 Mart 2017 Mesut Ağlamış

Bakım ve süreç hakkında bilgi almak isteyenler ulaşabilirler. 05512530001

makaleyi göster
29 Mart 2017 ali baycan

Hastaların yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi çalışmaları güzel ancak hastalığın tedavisi noktasında hem yetkililerin hemde sağlık gorevlilerinin yeterli duyarlılığı gösterdiği soylenemez hep başkalarından ithalmi edelim.Bizim profesorler ne yapıyor als derneği siyasilere baskı yapmalı devlet bir çok konuda olduğu gibi als içinde seferberlik ilan etmeli dünya bulamadıysa biz bulalım.

makaleyi göster
29 Mart 2017 Mehmet Özçelik

Öncelikle herkese çok geçmiş olsun.Ablalarım,abilerim,kardeşlerim öncelikle ne olursa olsun umutlu olucaz .İçinde bulunmuş olduğumuz durum oldukça zor.Ama çıkmadık candan asla umut kesilmez.Annem yaklaşık 2 yıldır ALS,DEMANS,PARKİNSON hastası.Öksürükle başlayan bir süreç daha sonrasında konuşma bozukluğu ve yutkunmayla devam etti .Yapılmadık test çekilmedik hiçbir film kalmadı ne yazık ki bu hastalığın tedavisi mevcut değil .Benim 2 yıldır çalmadığım kapı görüşmediğim doktor kalmadı.Öncelikle şunu belirtmek isterim,internette çıkan bazı haberler var Als tedavisi bulundu parkinson tedavisi var vs.Arkadaşlar bu tedaviler ameliyatlar 100 bin dolarda maliyette olup hiç bir işe yaramayan kesinlikle şişirme haberler olup kulak aşmamanızı tavsiye ederim.Annemde 2 yıldır olan hastalık şuanda devam ediyor .Hastalık doktorların söylediği şekilde ilerlemedi annem şuan gayet kendi işini kendisi görüyor ve hafıza kaybı hiç Yok hareketlerde yavaşlama Yok.Tek problem beslenme ve konuşamam .Rilutek ve madopar kullanıyor ekstra besin olarak sıvı protein içiyor.Öncelikle doktorunuzdan genetik testi yapılmasını isteyin.Boğaziçi üniversitesi kuzey kampüsünde Dr.Nazlı Başak laboratuvarı var burda yaptırabilirsiniz.Bu hastalığın başka bir yavaşlatmak istiyorsanız hastalarınıza kitap okutun ve müzik dinletin .En azından hafıza kaybını yavaşlatmış olursunuz.Herkese çok geçmiş olsun

makaleyi göster
29 Mart 2017 Ahmet KONYALI

merhaba babam 10 yıldır ALS hastası fakat 1 ay kadar önce ağır solunum yetmezliği ile lüleburgaz devlet hastanesine kaldırdık oksijen kondansatörü kullanıyorduk artık bunun yetersiz olduğu söylendi ve lüleburgazda yoğun bakım dolu olduğu için bizi kırklareli devlet hastanesine gönderdiler, kırklareli devlet hastanesi ilk önce hasta yürüyebildiği için yoğun bakıma almak istemediler sağolasun 1 doktor bize yardımcı oldu ve hatır ile yoğun bakıma aldırdık fakat yoğun bakım taşınacağı için bizi çorluda özel bir hastaneye sevk ettiler burda babama treakostomi yapıldı ve artık babamın ventilatör cihazına bağlı yaşayacağı söylendi cihazı aldık bunun belirli bir kısmını devlet karşıladı fakat evde bakım çok zor ve masraflı bize cihazı veren medikal firması babamının boğazındaki kanülünün ayda bi kez doktor tarafından değiştirilmesi gerektiğini ve belli bakımların yapılmasını gerektiğini anlattı lüleburgaz devlet hastanesinde acil doktoru ile konuştuğumda burgazda bunu yapamadıklarını ve nerde taktırdıysanız orda yaptırıcaksınız gibi bir ifade kullandı özel hastanede yaptırdık her ay özel hastaneye gidicek durumumuz yok ve malesef aracımızda yok evde bakım ile medikalciden başka kimsede bilgi vermiyor devlet hastaneleri adeta bizi başından savmaya çalışıyor ne yapmamız gerekiyor zor durumdayız lütfen biri bizi bilgilendirsin.0546 956 76 86

makaleyi göster
29 Mart 2017 orhan geniş

5 yil once amaliyat oldum zor sartlarda amaliyat oldum ozaman larda babam als hastasiydi dediler sendede buhastalik var simdi dusunuyorum karakara

makaleyi göster
29 Mart 2017 Murat Aşcı

Merhabalar Ilkin çalışmalarınızda başarı ve muvaffakiyet dilerim. Kayınbabam yaklaşık 14 senedir ALS ile mücadele ediyor ilk zamanlar sadece konuşmasını etkiledi zamanla yürümesini ve sonraları el kol işlevlerini son bir senedirde katı gıda yutmada zorluk çekiyor yani anladığım kadarıyla hastalık bayağı ilerledi ve kendisi şu anda tekerlekli sandalyeye bağlı. Hastalık genetik olarak babasında vardı ve aynı hastalıktan vefat eden küçük kardeşinde. Benim sorum, eğer ciddi manada bir yöntem bulunduysa bu derece ilerlemiş hastalığı iyi etme şansı varmı ?

makaleyi göster
29 Mart 2017 mahmut aslan

tekerlekli sandalye için hastane sağlık kuruluna sordum önce nöroloji doktorundan sıra almamı ve onun yönlendirmesince iki fizik doktorunun imzası ile alınabileceğini söylediler. noroloji doktorundan sıra alarak gittim ve bana yazamadığını söyledi bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. medikalcilerden aldığım bilgiye göre sandalye 600 tl kişi 50 tl ödüyor 550 sini devlet karşılıyor diyor doğrumudur. cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

makaleyi göster
29 Mart 2017 Esra unal

3 yildir als hastasi abim ingilterede bu hastaliga iyi gelen %25 iyilesme saglayan ilac kullaniliyor diye bir haber varmis bu nekadar dogru boyle birsey var mi lutfen bizimle iletisime gecin 05312648288 cok zor durumdayiz

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı