Edaravone denemesi sonuçları ALS/MND Sempozyumu, 2015, Orlando

Edaravone denemesi sonuçları ALS/MND Sempozyumu, 2015, Orlando

25 Aralık 2015

Radicut (Edaravone) denemesi sonuçları Orlando'da 5-7 Aralık 2015 tarihinde yapılan ALS/MND Sempozyumunda açıklandı. 

Mitsubishi Tanabe Pharma ile çalışan Japon klinisyenler inme tedavisinde kullanılan serbest oksijen radikali temizleyicisi Edaravone ile ALS hastalarında, 9 aylık bir çalışma gerçekleştirdi. Sempozyum son gününde çalışmanın sonuçları sunuldu.

Deneme (yarısı ilaç, yarısı plasebo alarak) 200 MNH hastası üzerinde yapıldı. Ilaç kullanımı ile hastalığın yavaş ilerlemesi yönünde bir eğilim olmasına rağmen herhangi bir istatistiksel anlamlı fayda yoktu. 

Elde edilen verileri daha ayrıntılı analiz etmek, araştırmacılar için başka bir ipucu verdi. İlaçtan kısmen fayda gören hastaların bir alt grup oluşturduğu farkedildi. Bu nedenle bir sonraki adım, özellikle alt gruba odaklanmış bir başka çalışma yürütmek için oldu. 130 dan fazla  hastaya Edaravone intravenöz infüzyon şeklinde verildi.  24 haftalık tedavi süresi boyunca (Revize ALS Fonksiyonel Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır) hastalığın ilerlemesi istatistiksel olarak anlamlı yavaşlama gösterdi. 

Bu sonuçlar bunca yıl negatif ve sonuçsuz çalışmalardan  sonra bir umut ışığı olsa da cevaplanması gereken bazı sorular vardır. Neden ilaç sadece bir alt grupta etkisini gösteriyor? Deneme sonuçları eğer öyleyse, bir uzun dönemli etkisi ortaya konabilir, teyit edilebilir mi? İlacın sağkalım üzerinde bir etkisi var mıdır? Buna ek olarak, ilaç damardan verilmek yerine daha pratik  bir yolu olabilir mi?  Japon nüfusu Kafkasyalılar ile karşılaştırıldığında ilaçların vücuttaki metabolize işleminde önemli farklılıklar vardır, bu yüzden çok  farklı toplumlarda doz ayarlamasının dikkate alınması gerekebilir. Umarız ki, bu sorulardan bazılarına başka çalışmalarda cevap verilecektir. 

Hollanda firması Treeway ağız yoluyla alınabilecek ve ön (Faz 1) çalışmalarında güvenli olduğu gösterilmiş bir formülasyon geliştirmektir. Şirket,  2016 yılında bir faz 2/3 çalışması başlatmayı hedefliyor.

Radicut (Edaravone) nedir?

Radicut (Edaravone) güçlü bir serbest radikal giderici moleküldür. Serbest radikaller, genellikle bir elektronunu kaybetmiş bir oksijen atomu içeren moleküllerdir. Bu durum onları kararsız (reaktif) bir hale getirir. Komşu moleküllerin elektronlarına hırslı bir şekilde göz dikmeye başlarlar. Serbest radikaller hücre içinde sağlıklı hücre döngüsünü bozar.  Serbest radikaller,  sadece ALS hastalığında değil yaşlanma, Alzheimer, Parkinson, kanser gibi hastalıkların oluşmasında rol oynayan etkenlerden biridir.

ALS/MND Sempozyumu, 2015, Orlando 

 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

26 Ocak 2020 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
26 Ocak 2020 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
26 Ocak 2020 Mehtap yabancıgil

Merhabalar benim kayınvalidem als hastası ilaç i alamıyoruz çok zor temin ediyoruz ne olur yardımcı olun hastalığı çok hızlı ilerliyor

makaleyi göster
26 Ocak 2020 Nurhan Farimaz

Sizi Muge Anli da gördük. Az once de buraya yazdim. Babam %80 engelli sol tarafi felç araba yatak yardiminiz olur mu acaba

makaleyi göster
26 Ocak 2020 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
26 Ocak 2020 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
26 Ocak 2020 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
26 Ocak 2020 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
26 Ocak 2020 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
26 Ocak 2020 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı