Basında Als

Bursasporlu kaleci Mert Günok, ALS hastalarına nefes oldu

Bursasporlu kaleci Mert Günok, ALS hastalarına nefes oldu

Birçoğumuzun buz dökme kampanyasıyla farkına vardığı ALS hastaları, 38. İstanbul Maratonu ile bir kez daha gündeme geldi. İş ve sanat dünyasından isimler ve aile hekimleri, ALS Hastalarına nefes olabilmek için koştu. Bursasporlu kaleci Mert Günok da bu projede ALS-MNH Derneği’ne destek veren isimler arasındaydı.

Gülben Ergen:

Gülben Ergen: "Dünyayı dolaştık ama bu hastalığın çaresi yok"

Gülben Ergen bu hafta Trabzonsporlu eski futbolcu, ALS hastası İsmail Gökçek'in kurduğu ALS-MNH Derneği'ni ziyaret ederek ALS hastaları ve hasta yakınlarıyla buluştu. Dünyada ve ülkemizde milyonlarca insanın kafasından aşağı bir kova buzlu suyu dökerek çektiği videoyu, sosyal medyada yayınlaması ile farkına vardığım, bir sinir sistemi hastalığı ALS... ülkemizdeki bilinirliği eski futbolcu Sedat Balkanlı ile oluyor. Suna Kıraç ALS hastalığı ile yaşam mücadelesi veriyor. İngiliz bilim insanı Stephen Hawking 21 yaşında ALS hastalığına yakalanmış ve 50 yılı aşkın bir süredir bu hastalıkla yaşamını sürdürüyor. ALS hastaları görme, işitme, duyma, koku alma ve dokunma hislerini kaybetmeden yaşamsal tüm özgürlüklerini yitiriyorlar. Eşini ALS hastalığından kaybeden Asaf Bey'in çırpınışları ile mücadelelerine ortak olmak istediğim ALS-MHN Derneği'ne gittim. Trabzonsporlu eski futbolcu, ALS hastası İsmail Gökçek ile sesli göz bilgisayarı sayesinde iletişim kurup bu röportajı gerçekleştirdim.

ÇOK YAŞA'DA BUGÜN ALS HASTALIĞINI KONUŞTUK

ÇOK YAŞA'DA BUGÜN ALS HASTALIĞINI KONUŞTUK

Dr. Hande Özdinler'in ABD'deki laboratuar çalışmaları ALS hastalarına umut veriyor

Dr. Hande Özdinler'in ABD'deki laboratuar çalışmaları ALS hastalarına umut veriyor

11 Ağu 2015 Amerika'dan yayın yapan Mikrofon programına konuk olan Dr. Hande Özdinler ALS hastalığı konusunda yapılan çalışmaların son birkaç yılda olağanüstü şekilde çoğaldığını, bugün hastalığın mekanizmalarını daha iyi anladığımızı ve sonuca tahmin edilenden çok daha yakın olabileceğimizi belirtti.

"Nefes varsa umut da vardır"

ALS hastası yakınları, "Nefes varsa umut da vardır" sloganıyla hastalığa dikkat çekmeye çalışıyor - İzmir Sağlık Müdürü İzzettinoğlu: - "Dünya Sağlık Örgütü, ALS'yi yaşamı tehdit eden bir hastalık diye tanımlıyor. Bu hastalığa karşı projeler üreterek, hastalara destek vermeyi hedefliyoruz" - Hasta yakını Ertürk: - "Onlar da dışarıyı, güneşi, böceği ve insanı görsün. Eşim 7 yıldır yatağa bağlı. Onu ancak iki kez toplantılarımıza götürebildim"

ALS, hafızayı ve zihni etkilemiyor!

ALS, hafızayı ve zihni etkilemiyor!

Geçen yıl gündem olan ALS hastalığı hakkında Acıbadem Fulya Hastanesi'nden Doç. Dr. Geysu Karlıkaya açıklamalarda bulundu.

İlyas Tüfekçi'nin savaşı!

İlyas Tüfekçi'nin savaşı!

Türk futbolunun önemli değerlerinden İlyas Tüfekçi, yakalandığı ALS hastalığıyla amansız bir savaş içinde. FANATİK'in ziyaret ettiği efsane futbolcu, “Hastalığım ölümcül ama sonuna kadar mücadele edeceğim” diyor ve ekliyor: Benim gibi olanların umudu olabilirim.

Proje bilgilendirme toplantısı 4 Mayıs - İstanbul

Proje bilgilendirme toplantısı 4 Mayıs - İstanbul

Dün gerçekleştirdiğimiz "Yaşamak Yetmez, Yaşatmak da Lazım" toplantımızda, İstanbul Başakşehir Teknik Direktörü Abdullah Avcı ve Eskişehirspor futbolcularından Serdar Özkan da bizimleydi. Yanımızda oldukları ve destek verdikleri için kendilerine çok teşekkür ederiz.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

24 Temmuz 2019 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 Mehtap yabancıgil

Merhabalar benim kayınvalidem als hastası ilaç i alamıyoruz çok zor temin ediyoruz ne olur yardımcı olun hastalığı çok hızlı ilerliyor

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 Nurhan Farimaz

Sizi Muge Anli da gördük. Az once de buraya yazdim. Babam %80 engelli sol tarafi felç araba yatak yardiminiz olur mu acaba

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
24 Temmuz 2019 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı