Bakır ATSM (CuATSM) hakkında

Bakır ATSM (CuATSM) hakkında

15 Ocak 2019

Bakır ATSM (CuATSM) hakkında

Son zamanlarda, Avustralya'da CuATSM Faz 1 klinik çalışmasının sonuçları hakkında bir haber yayınlandı. Seçici olarak hücrelere bakır ulaştırabilen bir bileşik olan Bakır ATSM'yi (CuATSM) inceleyen çalışmanın sonuçları ilk olarak Aralık ayında Glasgow'daki Uluslararası Sempozyumunda sunuldu.

 

Ancak, CuATSM henüz bir hekimin tedavi olarak yazabileceği bir aşamada değildir. İlaç gelişimi, herhangi bir maddenin bir ilaç olarak onaylanmadan önce önemli titiz kontrollerden geçmesi gereken uzun bir yolculuktur.

 

Bildirilen faz 1 denemesi, yalnızca CuATSM'nin güvenliğini ve dozajını test etmek için tasarlandı. Araştırmacılar, bu ilacın kullanımının güvenli olduğunu göstermiştir. Tarihsel olarak, gelecek vaat eden birçok ilaç bu aşamada başarısız oldu ve bu aşamaya gelip geçmek, ilacın daha da gelişmesi için hayati önem taşıyor. Bir sonraki ve önemli aşama, denemeyi daha fazla sayıda insan üzerinde yapmak ve gerçekten hastalığın ilerleyişini değiştirip değiştiremeyeceğini görmek.

 

ALS'li insanlara, ailelerine ve bakıcılarına bu tür habelerde hikayelerde olabildiğince doğru ve gerçekçi davranma görevimiz var. Gerçekçi olmalı ve ümit vaat eden erken verileri bir ilaç gibi algılamamalıyız.

Veriler, ALSFRS-R'nin ortalama düşüş oranının gözlemsel kontrol gruplarından daha düşük olduğunu göstermesine rağmen, küçük bir açık etiketli Faz 1 çalışmasından hastalığın % 70 oranında yavaşladığını iddia etmek doğru mudur ve bu doğrulanabilir mi? Bunu bulmak için, asıl çalışmanın detaylarına ve onun verilerine gerçekçi olarak bakmalıyız.

Çalışma

İlk olarak, deneme, öncelikle güvenli bir ilaç dozu bulmak ve etkinliği (hastalığa karşı etkililiği) belirlemek için tasarlanmamış olan bir Faz 1 denemesidir. Bu denemeler normalde sadece az sayıda katılımcı kullanır.

 

Asıl amaç , asgari yan etkilerle alınabilecek doz olan Faz 2 için önerilen bir dozu tanımlamaktı. Bu, daha sonra, hastalık semptomları üzerindeki etkilere de bakılacak olan daha büyük bir klinik çalışmada test edilebilecek olan dozajdır.

 

Çalışma 'açık etiketli' bir denemedir. Açık etiket, katılımcılar da dahil olmak üzere katılan herkese, bir plasebo verilmek yerine, ilacı aldıklarını bildiği anlamına gelir.

Çalışmada, 32 katılımcı (29 çalışmayı tamamladı), her bir dozaj grubuna farklı bir miktarda CuATSM (ya da 3, 12, 36) verilen beş 'dozaj' grubuna ayrıldı. Güvenlik ve farmakokinetik (PK) verilerine dayanarak (vücudun maddeyi nasıl karşıladığını belirlemek için) önerilen doz 72 mg / gün olarak belirlenmiştir.

Deneme sırasında, her bir kişiye ALSFRS-R skoru, zorlu vital kapasite (FVC) ile solunum fonksiyonu ve Edinburgh Bilişsel ve Davranışçı (ECAS) skoru ile bilişsel fonksiyon açısından hastalık şiddeti değerlendirmesi yapıldı. Bunlar başlangıçta ve günlük CuATSM tedavisinin birinci ve altıncı ayından sonra ölçüldü. Nazal basıncı (SNP) ve hastalığın ilerlemesinin idrar p75 biyobelirteci de ölçüldü, ancak bu veri rapor edilmedi.

Raporlanan veriler (ALSFRS-R ve FVC) 72mg / gün grubundan geliyor. Ortalama verileri, PRO-ACT veri tabanında ALS'li 8.600 kişiden oluşan tarihi bir kontrol grubuyla karşılaştırıldı.

 

Altı aylık bir süre boyunca uyumlu gruplar karşılaştırıldığında, 72mg / gün grubundan elde edilen sonuçlar:

 

Akciğer fonksiyonu (FVC için% +1.1 öngörülen / ay -% -2.24 öngörülen / ay)

Gelişmiş bilişsel yetenek (ECAS puanı için +10 puan - değişiklik yok *)

Ortalama hastalık ilerlemesi oranı (ALSFRS-R'de beklenen -1.02 puan / ay - ay -0.29 puan / ay)

* Diğer çalışmalarda kontrol deneklerinde bilişsel işlevde bazı gelişmeler bildirilmiştir . Bu, katılımcıların testlere daha aşina olmalarıyla ilgili olabilir.

Gerçek değeri göz önüne alındığında, verilerin umut verici görünüyor. Bununla birlikte, bir test sadece az sayıda insanda yapıldığında, bazen biraz yanıltıcı bir sonuç alabilirsiniz. Bu nedenle, bu noktada verileri yorumlarken fazla iyimser olmamaya dikkat göstermeliyiz.

Sonuçları yorumlamada dikkat edilmesi gereken özellikler:

Bu, yalnızca az sayıda katılımcı ile yapılan bir denemedir. ALS heterojen bir hastalıktır, yani her insanın hastalığı farklıdır. Hastalığın ilerlemesi doğrusal değildir ve ALS'li kişilerde kısa süreler boyunca yavaşlayabilir, duraklatabilir veya hatta tersine dönebilir. Deneme 24 hafta boyunca yapıldı. ALS'li kişilerin kontrol veri setlerinde, altı aylık bir süre zarfında, bir deneye katılan tüm katılımcıların dörtte birinin, aktif olmasa bile, ALSFRS puanlarında yavaş veya durmuş düşüş dönemleri göstereceği gösterilmiştir. Bu olgulardan birkaçı, çok az sayıda katılımcı içeren bir denemede hesaba katılırsa, veriler her iki yönde de ciddi şekilde etkilenebilir.

Deneme, 'açık etiket' idi, yani katılımcılar ilacı aldıklarını biliyorlardı. Açık etiket, hem katılımcının hem de klinisyenin, hemşirenin (ALSFRS veya ECAS puanını kaydeden kişi), katılımcının, her birinin görüş ve yaklaşımlarını değiştiren (bilinçli veya başka şekilde) gerçek ilacı aldığını bildiği anlamına gelir.

Hazır veri tabanı (pro-act) kontroller kullanılmıştır. Bu, deneysel verileri karşılaştırmak ALS'li ortalama bir 'sanal' kişiye dayanır . Geçmişte diyafram pacing gibi diğer klinik çalışmalardan geçmiş kontrol verilerinin kullanımının son derece yanıltıcı olabileceğini biliyoruz.

Dikkat çekici olan, 'CuATSM hastalardaki ilerlemesini yüzde 70 oranında yavaşlattı' başlığı, gruptaki sadece az sayıda katılımcı ile progresyon varyasyonu potansiyeli göz önüne alındığında, amacını aşan zorlama bir yorumlama ve abartma olduğunu düşündürüyor. Ayrıca, ALSFRS puan ölçeği doğrudan yaşam beklentisine uygun değildir.

Sırada ne var?

Şimdi gerekli olan, CuATSM'yi çok sayıda insanla yapılan bir takip çalışmasında test etmektir. Harika bir haber, bunun gerçekleşeceği yönünde. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır ve CuATSM'nin randomize edilmiş, plasebo kontrollü Faz 2 klinik çalışmasında planlanmaktadır. Faz 2 denemesi bu yıl Sydney ve Melbourne'da başlayacak.

Bu küçük doz belirleyici denemeden elde edilen sonuçların doğrulanabileceğini ve CuATSM'nin ALS için etkili bir tedavi sağlayacağını umuyoruz.

Lütfen dikkat: CuATSM özel bir bileşiktir ve bakır (yüksek dozlarda zehirli olabilir) takviyesi almakla aynı değildir.


Original abstract (International Symposium on ALS/MND (CLT – 26)
ALS Untangled report #43: copper
Orijinal basın duyurusu 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

01 Haziran 2020 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
01 Haziran 2020 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Mehtap yabancıgil

Merhabalar benim kayınvalidem als hastası ilaç i alamıyoruz çok zor temin ediyoruz ne olur yardımcı olun hastalığı çok hızlı ilerliyor

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Nurhan Farimaz

Sizi Muge Anli da gördük. Az once de buraya yazdim. Babam %80 engelli sol tarafi felç araba yatak yardiminiz olur mu acaba

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
01 Haziran 2020 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
01 Haziran 2020 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
01 Haziran 2020 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı