ANTALYA MARATONUNDAYIZ

ANTALYA MARATONUNDAYIZ

28 Şubat 2019

İyilik peşinde koş ANTALYA Runatolia

Projenin Amacı: Projemizde hedefimiz tüm Türkiye Projemiz ile ALS hastası olan 250 hastaya bakımında kolaylık ve rahatlık sağlanacaktır.

ALS Hastalığı Hakkında: ALS 19. yüzyıldan beri bilinen sinsi başlangıçlı, ilerleyici ve omurilikte ön boynuz hücre dejenerasyonuyla seyreden bir hastalıktır. Hastalık sürecinde en belirgin etki güçsüzlük, zaman içinde başladığı bölümden kol, bacak, dil ve yutak kasları gibi diğer alanlara yayılır. Bütün vücutta kaslarda erime, güçsüzlük, seğirmeler nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitesi kısıtlanabilir. Tek başına iş göremeyebilir, yemek yiyemez, giyinemez, yıkanamaz. Hastalığın kritik dönemi solunum kaslarının da güçsüzleştiği zamandır. Hastanın hızlı ve yakın tıbbi desteğe ihtiyacı vardır. ALS nin seyri her hastada farklı şekilde olur. Hastalıkta hayatta kalma süresi genellikle 4-6 yıl olarak verilse de, 10 yıl ve üstünde yaşayan pek çok hasta vardır. İyi bir tıbbi ve sosyal destek ile 20 yıldan fazla yaşayan ALS hastaları vardır. 

 

Proje kapsamında yapılan bağışlar ile alınacak yardım ürünleri:

Jeneratör

Hasta Karyolası

Pozisyonlandırmalı havalı yatak

Hasta taşıma lifti

Göz bilgisayarı

https://runatolia.com/

https://ipk.adimadim.org/

ALS Hastalığı Hakkında:

ALS 19. yüzyıldan beri bilinen sinsi başlangıçlı, ilerleyici ve omurilikte ön boynuz hücre dejenerasyonuyla seyreden bir hastalıktır. Hastalık sürecinde en belirgin etki güçsüzlük, zaman içinde başladığı bölümden kol, bacak, dil ve yutak kasları gibi diğer alanlara yayılır. Bütün vücutta kaslarda erime, güçsüzlük, seğirmeler nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitesi kısıtlanabilir. Tek başına iş göremeyebilir, yemek yiyemez, giyinemez, yıkanamaz. Hastalığın kritik dönemi solunum kaslarının da güçsüzleştiği zamandır. Hastanın hızlı ve yakın tıbbi desteğe ihtiyacı vardır. ALS nin seyri her hastada farklı şekilde olur. Hastalıkta hayatta kalma süresi genellikle 4-6 yıl olarak verilse de, 10 yıl ve üstünde yaşayan pek çok hasta vardır. İyi bir tıbbi ve sosyal destek ile 20 yıldan fazla yaşayan ALS hastaları vardır. 

Yardımseverlik Koşusu Nedir? 

Yardımseverlik koşusu, tüm dünyada STK’ları (sivil toplum kuruluşları) desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bu yolla, 1 sene içinde toplanan bağış miktarı 1.5 milyar dolar iken sadece Londra Maratonu’ndaki bir koşuda, 30 bini aşkın kişi aracılığıyla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiştir.

Türkiye’de 2008 yılında ilk defa Adım Adım Oluşumu tarafından Runatolia’da (o zamanki adı Runtalya) duyurulan ve yaygınlaştırılan kolektif yardımseverlik koşusu kampanyasında 75 bin TL bağış toplanırken, Adım Adım bünyesinde bulunup Türkiye’de yardımseverlik koşusu aracılığıyla kaynak geliştirmek üzere bağış alan/almaya hazırlanan dernek ve vakıf (STK) sayısı bugün 74’e ulaşmış ve sadece bir koşuda dernek ve vakıflara yapılan bağış miktarı 10 milyon TL’yi aşmıştır. Runatolia olarak, ülkemizdeki yardımseverlik bilincinin geliştirilmesine öncülük etmekten gurur duyuyoruz.

Yardımseverlik koşusu kampanyası boyunca yapılan bağışlar, doğrudan STK’nın, ilgili proje için açılan resmi banka/kredi kartı hesabına aktarılır.

Yardımseverlik koşusu, sadece bağış demek değildir. Aynı zamanda kalbinizi ısıtan, çözülmesini arzu ettiğiniz, dikkat çekmek istediğiniz bir amacı sosyal çevrenize de duyurmuş olursunuz. Bu, yardımseverlik koşusu yaptığınız STK için bir nevi elçilik rolü üstlendiğiniz anlamına da gelir üstelik. Kısaca, bağışın yanı sıra, farkındalık sağlar ve sorunun çözümüne katkıda bulunursunuz.

Yardımseverlik koşucuları, Mart 2008’den bu yana  İyilik Peşinde Koş Platformu’nda yer alan 50+sivil toplum kuruluşuna ait projeler için iyilik peşinde koşmuş ve 450 bini aşkın bağışçıdan, 48 milyon TL’yi aşan bağış toplamışlardır. 2008 yılından bu yana yalnızca Antalya’da 6.000 yardımseverlik koşusu ile 100.000 destekçi harekete geçirilmiş ve 11 milyon TL bağış, STK’ların projelerine aktarılmıştır.

Şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda öncü olan Adım Adım https://ipk.adimadim.org bütün bağışların anında izlenebileceği web sitesi ile bu alanda Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmiştir.

Adım Adım gönüllü koşucuları tarafından desteklenen STK’ların yıl içindeki bireysel bağış toplamlarının %36’sı yardımseverlik koşuları sayesinde toplanmaya başlanmıştır.

Adım Adım’ın kayıtlı gönüllü koşucu sayısı 2018 Kasım ayı itibariyle 45 bin kişiyi aşmıştır.

Siz de Runatolia’da iyilik peşinde koşmak isterseniz ipk.adimadim.org’u ziyaret etmeniz sorunuz olursa iyilikpesindekos@adimadim.org’a mail atmanız yeterli.

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

01 Haziran 2020 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
01 Haziran 2020 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Mehtap yabancıgil

Merhabalar benim kayınvalidem als hastası ilaç i alamıyoruz çok zor temin ediyoruz ne olur yardımcı olun hastalığı çok hızlı ilerliyor

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Nurhan Farimaz

Sizi Muge Anli da gördük. Az once de buraya yazdim. Babam %80 engelli sol tarafi felç araba yatak yardiminiz olur mu acaba

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
01 Haziran 2020 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
01 Haziran 2020 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
01 Haziran 2020 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
01 Haziran 2020 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı