ALS MNH Eğitim Toplantısının 2. si ALS MNH Derneğinde gerçekleştirildi.

ALS MNH Eğitim Toplantısının 2. si ALS MNH Derneğinde gerçekleştirildi.

ALS MNH Eğitim Toplantısının 2.' si 01 Eylül 2015 ve 02 Eylül 2015 günleri ALS MNH Derneğinde gerçekleştirildi.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Hibe Programı kapsamında desteklenmekte olan "Yaşamak Yetmez, Yaşatmak da Lazım" projesi kapsamında düzenlenen eğitime  İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin illerinden uzman hemşirelerimiz katıldılar.

Evde Bakım Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Aynur DİK' in modoratörlüğünde gerçekleştirilen eğitim toplantısında proje ekibi ile tanıştık ve iki dolu gün birlikte olma fırsatı yakaladık.

Eğitimin 1. gününde; ALS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Nilüfer ŞEFTALİCİOĞLU dernek amacını, faaliyetlerini ve deneyimlerini paylaştı. Oldukça etkileyici ve duygusal bir konuşma yapan Sn. Şeftalicioğlu'na içtenliği için teşekkür ediyoruz. Medical Center İşletme Müdürü Derya TUNA tarafından hastalarımıza yapılacak olan ziyaret sürecini, geçmiş  ziyaretleri deneyimlerini aktardı ve kurum hakkında bilgi verdi.

ALS MNH hastalığına ilişkin genel medikal bilgi Prof. .Dr. Halil Atilla İDRİSOĞLU tarafından aktarıldı. Hastalığın nedenleri, tedavi olanakları, genetik araştırma sonuçları ve bakıma yönelik bilgileri eğitimcilerle paylaştı.

Öğlen arasından sonra gerçekleştirilen 2. oturumda Yard. Doç. Dr. Zeliha TÜLEK, Yard. Doç. Dr. Aylin ÖZAKGÜL ve Uzm. Hem. Bahar ERYAŞAR tarafından katılımcılara ALS MNH hastalarında beslenmenin değerlendirilmesi, yutma sorunlarının yönetimi,  aspirasyonun önlenmesi, PEG, FRS Hasta değerlendirmeleri, ziyarette kullanılan formlar hakkında bilgi paylaşıldı.

2. Gün Eğitim Programında ise;

Öğleden önce gerçekleştirilen 1. oturumda Yard. Doç. Dr. Zeliha TÜLEK modoratörlüğünde gerçekleştirilen programda hemşirelere hastalarda solunum değerlendirmesi ve bakım önerileri, uyku ve konforun sağlanması, ağrı yönetimi ve monitorizasyon konularında sunumlar gerçekleştirildi.

2. oturumda; Fzt. Asuman HAFIZOĞLU' nun sunumunda hasta transferi, mobiliteye yardımcı araçlar, ev ortamı modifikasyonu ve immobilitiye bağlı komplikasyonların önlenmesi konularında uygulamalı eğitim verdi.

ALS MNH Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcı Dr. Alper KAYA İzmir'den internet bağlantısı ile hastalıkta kullanılan İletişim teknikleri, teknoloji gerektiren iletişim teknikleri ve ventilatöre bağlı hastalar ile iletişim ve hastalarda iletişimin nasıl nasıl kurulacağı hakkında sunum gerçekleştirdi.

Eğitimin son oturumunda Aynur DİK; aileye ve bakım vericiye destek, hasta/aile eğitimi, emosyonel destek, destek grupları konusunda eğitim gerçekleştirdi. Hizmette kullanılan formlar hemşirelerimizle birlikte revize edildi.

Eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Eğitime katılan  hemşirelere ve bu projeye destek veren değerli eğitimci kadrosuna çok teşekkür ediyoruz.

Eğitime Katılan Hemşire Listesi

Adı-Soyadı

Proje İli

Hande AKTAY

İstanbul

Zülay ÖZKAN

İstanbul

Sahure YALÇIN

İstanbul

Emine ARAS MUHTAR

Antalya

Cem BOYDAK

Ankara

Duygu ÜN

Adana

Tuba BALTA

Mersin

 

 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

29 Ocak 2020 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
29 Ocak 2020 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
29 Ocak 2020 Mehtap yabancıgil

Merhabalar benim kayınvalidem als hastası ilaç i alamıyoruz çok zor temin ediyoruz ne olur yardımcı olun hastalığı çok hızlı ilerliyor

makaleyi göster
29 Ocak 2020 Nurhan Farimaz

Sizi Muge Anli da gördük. Az once de buraya yazdim. Babam %80 engelli sol tarafi felç araba yatak yardiminiz olur mu acaba

makaleyi göster
29 Ocak 2020 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
29 Ocak 2020 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
29 Ocak 2020 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
29 Ocak 2020 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
29 Ocak 2020 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
29 Ocak 2020 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı