ALS MNH Eğitim Toplantısının 2. si ALS MNH Derneğinde gerçekleştirildi.

ALS MNH Eğitim Toplantısının 2. si ALS MNH Derneğinde gerçekleştirildi.

ALS MNH Eğitim Toplantısının 2.' si 01 Eylül 2015 ve 02 Eylül 2015 günleri ALS MNH Derneğinde gerçekleştirildi.

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Hibe Programı kapsamında desteklenmekte olan "Yaşamak Yetmez, Yaşatmak da Lazım" projesi kapsamında düzenlenen eğitime  İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin illerinden uzman hemşirelerimiz katıldılar.

Evde Bakım Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Aynur DİK' in modoratörlüğünde gerçekleştirilen eğitim toplantısında proje ekibi ile tanıştık ve iki dolu gün birlikte olma fırsatı yakaladık.

Eğitimin 1. gününde; ALS Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Nilüfer ŞEFTALİCİOĞLU dernek amacını, faaliyetlerini ve deneyimlerini paylaştı. Oldukça etkileyici ve duygusal bir konuşma yapan Sn. Şeftalicioğlu'na içtenliği için teşekkür ediyoruz. Medical Center İşletme Müdürü Derya TUNA tarafından hastalarımıza yapılacak olan ziyaret sürecini, geçmiş  ziyaretleri deneyimlerini aktardı ve kurum hakkında bilgi verdi.

ALS MNH hastalığına ilişkin genel medikal bilgi Prof. .Dr. Halil Atilla İDRİSOĞLU tarafından aktarıldı. Hastalığın nedenleri, tedavi olanakları, genetik araştırma sonuçları ve bakıma yönelik bilgileri eğitimcilerle paylaştı.

Öğlen arasından sonra gerçekleştirilen 2. oturumda Yard. Doç. Dr. Zeliha TÜLEK, Yard. Doç. Dr. Aylin ÖZAKGÜL ve Uzm. Hem. Bahar ERYAŞAR tarafından katılımcılara ALS MNH hastalarında beslenmenin değerlendirilmesi, yutma sorunlarının yönetimi,  aspirasyonun önlenmesi, PEG, FRS Hasta değerlendirmeleri, ziyarette kullanılan formlar hakkında bilgi paylaşıldı.

2. Gün Eğitim Programında ise;

Öğleden önce gerçekleştirilen 1. oturumda Yard. Doç. Dr. Zeliha TÜLEK modoratörlüğünde gerçekleştirilen programda hemşirelere hastalarda solunum değerlendirmesi ve bakım önerileri, uyku ve konforun sağlanması, ağrı yönetimi ve monitorizasyon konularında sunumlar gerçekleştirildi.

2. oturumda; Fzt. Asuman HAFIZOĞLU' nun sunumunda hasta transferi, mobiliteye yardımcı araçlar, ev ortamı modifikasyonu ve immobilitiye bağlı komplikasyonların önlenmesi konularında uygulamalı eğitim verdi.

ALS MNH Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcı Dr. Alper KAYA İzmir'den internet bağlantısı ile hastalıkta kullanılan İletişim teknikleri, teknoloji gerektiren iletişim teknikleri ve ventilatöre bağlı hastalar ile iletişim ve hastalarda iletişimin nasıl nasıl kurulacağı hakkında sunum gerçekleştirdi.

Eğitimin son oturumunda Aynur DİK; aileye ve bakım vericiye destek, hasta/aile eğitimi, emosyonel destek, destek grupları konusunda eğitim gerçekleştirdi. Hizmette kullanılan formlar hemşirelerimizle birlikte revize edildi.

Eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Eğitime katılan  hemşirelere ve bu projeye destek veren değerli eğitimci kadrosuna çok teşekkür ediyoruz.

Eğitime Katılan Hemşire Listesi

Adı-Soyadı

Proje İli

Hande AKTAY

İstanbul

Zülay ÖZKAN

İstanbul

Sahure YALÇIN

İstanbul

Emine ARAS MUHTAR

Antalya

Cem BOYDAK

Ankara

Duygu ÜN

Adana

Tuba BALTA

Mersin

 

 

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

02 Temmuz 2020 Mukadder içen

Üye olmak istiyorum

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Seher kır

Merhaba iyi çalışmalar halam ALS hastası bilgi alabilirmiyim düzelme olabiliyor mu teşekkür

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Demet tufan

Benimde annem als hastası ne olur yardım et hocam

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Nafiye Türkmenel

Merhaba iyi çalışmalar dilerim öncelikle.. İsmim Nafiye Türkmenel 2007 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksek okulundan mezun oldum .Şu an halen Türk Silahlı kuvvetlerinde Askeri Hemşire olarak çalişmaktayim.2017 temmuz ayında bi hastalıkla tanıştık Kendim hemşire olmama rağmen ilk başlarda ben bile afalladım Koroner yoğun bakım Acil dahiliye yoğun bakım Ateşli silah yaralanmaları Mayın patlamaları doğu askeri hastaneleri tecrübeme rağmen Als denen hastalık hiçbirşeye benzemiyordu Babam 52 yaşındaydı tanı konulduğunda.Kendisi de halen gardiyan olarak çalışmaktaydı Hastalık sebebiyle emekli olmak durumunda kaldı çünkü birer birer yetilerini kaybedecekti Ilk zamanlar şikayetler boyun fıstığıyla karıştırılmış olup buna yönelik tedaviler uygulandi TA ki bir kolunda incelme olup kullanmakta zorlanma kadar...Bu dönemde kene hikayesi de olduğu için LYME HASTALIGI 'na da yöneldik..Nitekim pozitif cikti Buna yönelik steroid ve enfeksiyon tedavilerini de bizzat kendim uyguladım doktor kontrolünde.. Yalniz hiçbirşeyin faydası olmadı ve bu amansız hastalık hızla ilerledi Bakımını annem ben ve kiz kardeşim yardımlaşarak yapmaya başladık Her türlü vitamin takviyesini dener olduk Tedavisinin olmadığını bildiğimiz halde bir umut uyguladık Bitki kırlarından tutun da vitamin polen komplekslerine kadar...2019 temmuz ayına geldiğimizde solunum sıkıntısı sebebiyle hastaneye yatırdık Trakea zamanı gelmişti 5.5 ay hastanede yoğun bakımda hemşire olmam sebebiyle ve hastane doktor ve hemşireleri arkadaşım olması sebebiyle istediğim zaman hep yanındaydım Istediğim süre görebildim Bakımını yaptım pozisyonunu verdim onunla konuştum Ailemle görüntülü konusturdum Bir tek yatak yarası açılmadı Hep gözetimin altında olduğu için ihmaller minimal seviyedeydi Takip ettiğimi ve hastama sahip ciktigimi bildikleri için tedirginlerdi.17 Aralık 2019 da babamı kaybettim Halen daha acısı yüreğimden çıkmıyor Bi hastalar çok özel insanlar ...Herşeyin farkındalar çok bilinçliler ..Bakımları gerçekten çok zor Allah yakınlarının ve bakanların yardımcısı olsun Ne hissettiklerini anlamak çok önemli ...Çoğu konuşamıyor..Biz alfabe ve dudak okumayla anlasabiliyorduk Mesaiden çıkıp ilk işim yanına gitmek oluyordu Onun beni gördüğü andaki yüz ifadesini hicbir zaman unutamam ve o anki mutluluğu tarif edemem Hasta yakınlarının da bir çoğuyla da iletişim halindeyim en azından yakınlarından haberlerini alabiliyorum Bu bile büyük mutluluk benim için...Ve Als hastalarına yardım konusunda elimden ne gelebiliyorsa yapmaya hazırım....

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Sevilay Ustahüseyinoğlu

Annemi als hastalığından kaybettim.Gönüllü olarak yapabileceğim neler var? Yardımcı olmak isterim..

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Sibel Gürsu

Gönüllü olmak istiyorum

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Ayşe Yıldız

Elimizde ikinci el göz takip sistemi bulunmaktadır. Ihtiyacı olan iletişime geçebilir.

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Tuğba Yılmaz

iyi günler annem Aralık 2019 da ALS tanısı koyuldu hastalık hakkında çok bilgimiz yok rilutex diye bir ilaç alıyoruz falan ağrilarina çok çare olmuyor bu yeni bulunan ilaç neden Türkiye'de kullanılmıyor annemi kaybetmek istemiyorum. Yeni ilacı nasıl temin edebiliriz . Lütfen bilgi ve yardımcı olun

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
02 Temmuz 2020 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı