21 Haziran Dünya ALS Günü Özel Sempozyum

21 Haziran Dünya ALS Günü Özel Sempozyum

 

21 Haziran Dünya ALS Günü Özel Sempozyum

ALS-MNH Derneğinin 21 Haziran Dünya ALS gününde düzenlediği Sanal sempozyumda ALS hastalığı her yönüyle konuşuldu. Sempozyum, webinar toplantısı Youtube ortamından canlı olarak yayınlandı. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Kayıhan Uluç'un üstlendiği toplantıda ALS hastası ve ALS-MNH Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Alper Kaya, ALS hastalarının sadece Koronavirüs pandemi döneminde değil, yaşamlarının tamamını evde yoğun bakım ortamında geçirdiğini ifade etti. Yaşamdan kopmamak için desteklenmiş alternatif iletişim sistemlerinin elzem olduğuna dikkat çeken Kaya yaptığı sunumda, Locked-in sendromlu hastalarda beyin-bilgisayar arayüzü ile nasıl iletişim sağlandığını anlattı.

Birçok üniversite ve araştırma hastanelerinden katılan konuşmacılar Türkiye’de ve dünyadaki gelişmeleri anlattı. 

Akdeniz Üniversitesi Halk sağlığı Anabilim dalından Prof. Dr.  Mehmet Aktekin, ALS hastalığının dünyada ve Türkiye’de epidemiyolojik özelliklerinden sözetti.

Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim dalından Prof. Dr. Hilmi Uysal, Klinik özellikleri, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim dalından Prof. Dr. Kayıhan Uluç, Tanı ve kullanılan Biyobelirteçleri anlattı.

Koç Üniversitesi NDAL laboratuvarı direktörü Prof. Nazlı Başak, ALS hastalığının genetik özelliklerini ve uluslararası iş birliği ile biyoinformatik alanındaki hızlı gelişmelerden sözetti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Nöroloji Anabilim dalından Prof. Dr. İhsan Şengün, tedavideki gelişmelerden, Edaravone ve kök hücre konusundaki en son durumdan sözetti.

2. Oturumda, Dokuz Eylül Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim dalından Doç Dr. Begüm Ergan, Hastalığın solunum sistemine etkisi ve takip, tedavi konusunda bilgi verdi. 

Evde Bakım Derneği Başkan Yardımcısı Aynur Dik, Evde Bakım ve yaşam kalitesi konusunu ele aldı. ALS-MNH Derneği iş birliği ile gerçekleştiren Yaşamak yetmez yaşatmak da lazım projesinin çarpıcı sonuçlarından söz etti. Hasta, hasta yakını ve hastaya bakım verenlerin yaşadığı sorunları anlattı. 

ALS-MNH Derneği Başkan Yardımcısı ALS hastası Dr Alper Kaya, ALS hastalarının yaşadığı iletişim sorunu ve çözüm yöntemleri konusunda bilgi verdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik EAH Doç. Dr. Filiz Sertpoyraz, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon konusunda bilgi verdi.

 Uludağ Üniversitesi Tıbbi Etik Anabilim dalından Prof. Dr. Murat Civaner, hasta hakları, aydınlatılmış onam ve tıbbi vasiyet konularında bilgi verdi.

ALS hastalığının tanı ve takibinde Multidisipliner yaklaşımın gerekli olduğu ve ALS hastalığının toplumsal boyutta yaşandığı, devletin ALS hastası ve ailelerine pozitif ayrımcılık yaklaşımıyla destek olması gerektiği vurgulandı.

 

Canlı yayın kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz 

https://www.youtube.com/watch?v=5lJyr7Hnppg

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

25 Eylül 2020 Mukadder içen

Üye olmak istiyorum

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Seher kır

Merhaba iyi çalışmalar halam ALS hastası bilgi alabilirmiyim düzelme olabiliyor mu teşekkür

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Demet tufan

Benimde annem als hastası ne olur yardım et hocam

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Nafiye Türkmenel

Merhaba iyi çalışmalar dilerim öncelikle.. İsmim Nafiye Türkmenel 2007 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hemşirelik Yüksek okulundan mezun oldum .Şu an halen Türk Silahlı kuvvetlerinde Askeri Hemşire olarak çalişmaktayim.2017 temmuz ayında bi hastalıkla tanıştık Kendim hemşire olmama rağmen ilk başlarda ben bile afalladım Koroner yoğun bakım Acil dahiliye yoğun bakım Ateşli silah yaralanmaları Mayın patlamaları doğu askeri hastaneleri tecrübeme rağmen Als denen hastalık hiçbirşeye benzemiyordu Babam 52 yaşındaydı tanı konulduğunda.Kendisi de halen gardiyan olarak çalışmaktaydı Hastalık sebebiyle emekli olmak durumunda kaldı çünkü birer birer yetilerini kaybedecekti Ilk zamanlar şikayetler boyun fıstığıyla karıştırılmış olup buna yönelik tedaviler uygulandi TA ki bir kolunda incelme olup kullanmakta zorlanma kadar...Bu dönemde kene hikayesi de olduğu için LYME HASTALIGI 'na da yöneldik..Nitekim pozitif cikti Buna yönelik steroid ve enfeksiyon tedavilerini de bizzat kendim uyguladım doktor kontrolünde.. Yalniz hiçbirşeyin faydası olmadı ve bu amansız hastalık hızla ilerledi Bakımını annem ben ve kiz kardeşim yardımlaşarak yapmaya başladık Her türlü vitamin takviyesini dener olduk Tedavisinin olmadığını bildiğimiz halde bir umut uyguladık Bitki kırlarından tutun da vitamin polen komplekslerine kadar...2019 temmuz ayına geldiğimizde solunum sıkıntısı sebebiyle hastaneye yatırdık Trakea zamanı gelmişti 5.5 ay hastanede yoğun bakımda hemşire olmam sebebiyle ve hastane doktor ve hemşireleri arkadaşım olması sebebiyle istediğim zaman hep yanındaydım Istediğim süre görebildim Bakımını yaptım pozisyonunu verdim onunla konuştum Ailemle görüntülü konusturdum Bir tek yatak yarası açılmadı Hep gözetimin altında olduğu için ihmaller minimal seviyedeydi Takip ettiğimi ve hastama sahip ciktigimi bildikleri için tedirginlerdi.17 Aralık 2019 da babamı kaybettim Halen daha acısı yüreğimden çıkmıyor Bi hastalar çok özel insanlar ...Herşeyin farkındalar çok bilinçliler ..Bakımları gerçekten çok zor Allah yakınlarının ve bakanların yardımcısı olsun Ne hissettiklerini anlamak çok önemli ...Çoğu konuşamıyor..Biz alfabe ve dudak okumayla anlasabiliyorduk Mesaiden çıkıp ilk işim yanına gitmek oluyordu Onun beni gördüğü andaki yüz ifadesini hicbir zaman unutamam ve o anki mutluluğu tarif edemem Hasta yakınlarının da bir çoğuyla da iletişim halindeyim en azından yakınlarından haberlerini alabiliyorum Bu bile büyük mutluluk benim için...Ve Als hastalarına yardım konusunda elimden ne gelebiliyorsa yapmaya hazırım....

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Sevilay Ustahüseyinoğlu

Annemi als hastalığından kaybettim.Gönüllü olarak yapabileceğim neler var? Yardımcı olmak isterim..

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Sibel Gürsu

Gönüllü olmak istiyorum

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Ayşe Yıldız

Elimizde ikinci el göz takip sistemi bulunmaktadır. Ihtiyacı olan iletişime geçebilir.

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Tuğba Yılmaz

iyi günler annem Aralık 2019 da ALS tanısı koyuldu hastalık hakkında çok bilgimiz yok rilutex diye bir ilaç alıyoruz falan ağrilarina çok çare olmuyor bu yeni bulunan ilaç neden Türkiye'de kullanılmıyor annemi kaybetmek istemiyorum. Yeni ilacı nasıl temin edebiliriz . Lütfen bilgi ve yardımcı olun

makaleyi göster
25 Eylül 2020 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
25 Eylül 2020 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı