21 Haziran Dünya ALS Günü

21 Haziran Dünya ALS Günü

Bugün 21 Haziran Dünya ALS günü❗️V

Amiyotrofik Lateral Skleroz (ALS) merkezi sinir sisteminde, omurilik ve beyin sapında motor hücrelerin (nöronların) kaybına bağlı olarak ortaya çıkar. Kasları kontrol eden motor nöronların ölmesi nedeniyle istemli çalışan kaslar yönetilemez ve vücut zamanla tamamen hareketsiz hale gelir. Ancak zihinsel fonksiyonlar ve bellek bozulmaz. 

MNH (motor nöron hastalığı) genel bir tanımdır. Amyotrophic Lateral Sclerosis sözcükleri Yunanca kökenlidir. Amiyotrofik; kas dokusunun erimesi, Lateral; yan kısımlar, Skleroz ise sertleşme demektir. Ünlü nörolog Charcot, ALS teşhisi almış hastaların otopsi bulgularında kas dokusunun azaldığını (atrofik olduğunu) ve omuriliğin yan kısımlarında sertleşme olduğunu bildirmiştir.

Sebebi genellikle bilinmez. Başlangıcı genellikle yetişkin yaşlardadır. Bütün vücutta kaslarda erime, güçsüzlük, seyirmeler nedeniyle hastanın günlük yaşam aktivitesi kısıtlanabilir, konuşması gittikçe bozulur, tek başına iş göremez, yemek yiyemez, giyinemez, yıkanamaz, yataktan dahi kalkamayabilir. Hastalığın kritik dönemi; solunum kaslarının da güçsüzleştiği zamandır. Solunum ve beslenme yetersizligi ortaya çıktığında hastanın hızlı ve yakın tıbbi desteğe ihtiyacı vardır.
Çoğunlukla ortalama 3-5 yıl süreyle hızlı ilerler. Kalıtım yoluyla geçişi seyrektir. Bulaşıcı bir hastalık değildir.

Malesef hastalığın henüz kesin bir tedavisi yoktur. Hastanın yaşam kalitesinin arttırılarak hasta ömrü uzatılabilir. 
Als Derneğimiz 2001 yılından beri ALS hastalığının ülkemizde tanınmasını sağlamak ve dernek çatısı altında topladığımız hastalara, maddi ve manevi yardımlar sağlayarak yaşam kalitelerini arttırmayı görev edinmiştir.

Sizler de bu özel günümüzde BAĞIŞ yaparak hastalarımıza destek olabilirsiniz.

Yorumlar

    Henüz Yorum Eklenmemiş

Yorumunuzu Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

euro.message Sponsorluğunda


e-bülten'e üye olun
Reklam Alanı

Arama Yapın

Son Yorumlar

13 Kasým 2019 Sedanur ŞENTÜRK

Benim babamda Als hastası... Bizde bu göz takip sisteminden edinmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz? Şimden teşekkürler...

makaleyi göster
13 Kasým 2019 emre akaryalı

bu ilaç ilerlemeyi durduruyormu yvaşlatıyormu kullanan varsa bilgi verebilirmi

makaleyi göster
13 Kasým 2019 Mehtap yabancıgil

Merhabalar benim kayınvalidem als hastası ilaç i alamıyoruz çok zor temin ediyoruz ne olur yardımcı olun hastalığı çok hızlı ilerliyor

makaleyi göster
13 Kasým 2019 Nurhan Farimaz

Sizi Muge Anli da gördük. Az once de buraya yazdim. Babam %80 engelli sol tarafi felç araba yatak yardiminiz olur mu acaba

makaleyi göster
13 Kasým 2019 Ercüment akbay

Tedavi için öneri bekliyorum.

makaleyi göster
13 Kasým 2019 burhan koçal

üye olmak istiyorum. bağış posteri gönderilmesi saygılarımla

makaleyi göster
13 Kasým 2019 ahmet varlı

amcama bugün als teşhisi konuldu reçete de radicut yazıyor bu ilacı sgk tarafından yur dışından karşılıya biliyormuşuz. Peki hangi hastahanelerde kullandıracaz bu ilacı ve de üyeniz olmak istiyorum

makaleyi göster
13 Kasým 2019 Ferhat Genç

Merhaba öncelikle herkese geçmiş olsun. Benim babam 2007 yılında başlayan konuşma bozukluğu ile başlayan hastalığımız 2009 yılının Aralık ayında ankara ibni Sina hastanesinde çekilen emg sonucu als hastası olduğunu öğrendik şu anda yatalak en iyi ilacı moralinin yüksek olması ben kendim hastanede çalıştığım için işlevi yakından takip edebiliyorum.

makaleyi göster
13 Kasým 2019 Emre T.

4-5 ay icinde olumle sonuclanmasi olasi midir

makaleyi göster
13 Kasým 2019 emre içer

Merhabalar. Öncelikle bu hastalığa yakalanan ve onları refakatçilik eden tüm insanlara büyük geçmiş olsun diyorum. Bende 1 hafta içerisinde ilk başta sağ kolumda sğirmeler başladı, ertesi gün sol kolumda görüldü güçsüzlük çok farketmedim ancak farklı bir duyguydu.Bu gün ise ayaklarımda seyirme ve halsizlikhissediyorum. Sizce bu als ye işaretmidir hastalık kaslara bu kadar hızlı yayılabilirmi cevaplarsanız çok mutlu olurum.

makaleyi göster
Reklam Alanı
Reklam Alanı